آموزش رانندگی از صفر

دراین مقاله قصد داریم آموزش رانندگی از صفر را برای کسانی که به تازگی قصد دارند آموزش را شروع کنند اختصاص دهیم در آموزش رانندگی از صفر بیشتر آموزش رانندگی عملی را توضیح خواهیم داد:

صندلی:

صندلی را طوری تنظیم کرده که کنترل کامل بر فرمان و پدال را اشته باشید

پدال:

از سمت چپ به ترتیب عبارت است از کلاچ – ترمز – گاز

آینه ها:

شما باید طوری آینه ها را تنظیم کنید که تمامی نقاط پشت سرتان را پوشش دهد.

ترمز دستی:

بطور معمول در وسط ماشین قرار دارد و در هنگام پارک آن را به سمت بالا بکشید و هنگام حرکت حتما آن را بخوابانید.

آموزش رانندگی از صفر بخش دنده ها:

معمولا ماشین ها دارای پنج دنده می باشند:
دنده 1 : اولین دنده ماشین در موقعیت چپ و بالا قرار دارد و از بقیه دنده ها قدرت بیش تری دارد یعنی زمانی که بخواهیم از حالت ایستاده شروع به حرکت کنیم باید وضعیت دنده در حالت یک باشد
زمانی که می خواهید ماشین را به حرکت درآورید ابتدا ماشین را روشن کرده سپس پا را بر روی پدال تا انتها فشار دهید سپس موقعیت دنده را چپ – بالا (دنده یک) قرار داده سپس پای سمت راست را برروی پدال گاز فشار داده و آهسته پای خود را از روی پدال کلاچ بردارید زمانی که دور موتور بین 2.5 تا 3 بود به دنده دو بروید.
دنده 2:
موقعیت دنده دو در پایین سمت چپ می باشد زمانی که سرعت ماشین به ده کیلومتر در ساعت رسید پای سمت چپ خود را روی پدال کلاچ فشار داده (تا انتها) سپس دنده را از موقعیت یک به دو ببرید و آرام پای خود را از روی پدال کلاچ بردارید یادتان باشد درهنگام برداشتن پا از روی پدال باید با پای راست روی پدال گاز فشار دهید تا حدی که دور موتور کم تر از 2 باشد.
بقیه دنده ها هم به همین شکل عوض می شوند در آموزش رانندگی از صفر سعی می شود از ابتدایی ترین مباحث استفاده کنیم تا برای کسانی که می خواهند از صفر آموزش رانندگی ببینن مفید باشد.

آموزش رانندگی از صفر بخش ایستادن:

جهت ایستادن با ماشین ابتدا پای خود را روی پدال ترمز فشار دهید تا سرعت کم شود زمانی که سرعتتان زیر پانزده کیلومتر در ساعت رسید با پای چپ روی پدال کلاچ تا انتها فشار دهید و دنده را خلاص کنید .

خلاص کردن دنده:

زمانی که دنده در وسط قرار دارد در حالت خلاص می باشد توجه داشته باشید دنده درحالت خلاص به راحتی به راست و چپ حرکت می کند.

آموزش رانندگی از صفر بخش دنده معکوس:

زمانی که درحال حرکت هستید و قصد دارید با سرعت کم تری حرکت نمایید باید از دنده معکوس استفاده نماییم مثلا اگر سرع مان سی کیلومتر در ساعت بود و وضعیت دنده 3 بود باید به دنده دو کاهش دهیم برای کاهش دنده ماننده افزایش دنده که در بالا ذکر شد ابتدا پا را برروی کلاچ فشار داده پس از آن دنده را از موقعیت سه به دو منتقل می کنیم.
آموزش رانندگی از صفر بخش گردش به راست:
برای اینکه در هنگام ورد به کوچه هایی که عرض کم دارند یا پارک کردن در کنار جوب یا جدول ماشین به جدول برخورد نکند باید ابتدا 2 متر قبل از رسیدن به محل فرمان را نیم دور به سمت چپ بپیچانید بعد از اینکه داشبورد ماشین از جدول کوچه رد شد فرمان را به سمت راست بپیچانید توجه داشته باشید قبل از پیچاندن فرمان به هرسمت مراقب پشت سرخود باشید تا ماشین در حال عبور نباشد.

آموزش رانندگی از صفر بخش دور زدن دوفرمانه و یک فرمانه:

دور زدن یک فرمانه یعنی با یک بار چرخاندن فرمان دور زده شود در خیابان ها و عریض این عمل با رعایت حق تقدم صورت می گیرد.
زمانی که خیابان یا کوچه کم عرض باشد باید با سه بار چرخاندن فرمان عمل دور زدن را انجام داد در ابتدا به پشت سر خود را کنترل می کنیم اگر ماشینی در رفت و آمد نبود راهنمای سمت چپ را میزنیم سپس فرمان را به سمت چپ تا انتها می چرخانیم بعد حرکت می کنیم تا به سمت چپ خیابان برسیم بعد از آن دنده را درحالت دنده عقب قرار میدهیم و فرمان را به سمت راست می چرخانیم سپس تا وسط خیابان دنده عقب می آییم دوباره فرمان را به سمت چپ چرخانه و با دنده یک حرکت می کنیم.

  • دانلود PDF آموزش نکات طلایی امتحان شهری رانندگی و آموزش عملی رانندگی

دنلود آموزش امتحان شهری رانندگی

آموزش رانندگی از صفر بخش حرکت لاکپشتی:

 

حرکت لاک پشتی یا حرکت سانتی متری (آهسته ) زمانی است که دنده در حالت یک قرار دارد و می خواهید به صورت آهسته حرکت کنید در این حالت کلاچ را تا انتها فشار دهید دنده را در وضعیت یک قرار داده و روی پدال گاز پای خود را فشار دهید و ثابت نگه دارید سپس کلاچ را تا نصفه بالا بیاورید تا ماشین آرام آرام حرکت کند به این حالت حرکت لاکپشتی یا سانتی متری می گویند.
کاربردهای حرکت لاکپشتی هنگامی که می خواهید از پارکینگ بیرون بیایید یا در ترافیک قرار دارید یا در هنگام دور زدن یک فرمانه و دوفرمانه است.

رانندگی کار سختی نیست اما کسانی که می خواهند از صفر رانندگی را آموزش ببینند اغلب دچار سردرگمی و استرس می شوند اگر بر خود مسلط باشید و دچار سردرگمی و هیجان بی مورد نشوید به راحتی و در کوتاه ترین زمان ممکن می توانید رانندگی را فرا گیرید حفظ آرامش و خونسردی در هنگام رانندگی از نکات کلیدی رانندگی حرفه ایی است پس از فراگیری این مطلب (آموزش رانندگی از صفر ) بهتر است برای آموزش بیشتر به صفحه نکات طلایی آزمون رانندگی شهری مراجعه کرد نکات طلایی آزمون رانندگی شهری

 

 

  • دانلود PDF آموزش نکات طلایی امتحان شهری رانندگی و آموزش عملی رانندگی

دنلود آموزش امتحان شهری رانندگی